به سامانه گردشگری واطلاع رسانی کیش خوش آمدید

جشنواره موسیقی سنتی در کیش برگزار می شود

 jashnvare musighi

 

اولین جشنواره موسیقی سنتی و "گروه نوازی" با هدف حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی، ارتقاء ارزشهای معنوی، کشف استعدادهای موسیقی و ابلاغ پیام صلح و مهرورزی ایرانیان در جزیره مرجانی کیش برگزار می شود.
مسعود رهبری رئیس این جشنواره و مدیر هنری سازمان منطقه آزاد کیش، شنبه در نشستی با اصحاب رسانه، ضمن اعلام این خبر با اشاره به ظرفیتهای فرهنگی جزیره کیش گفت: در حوزه موسیقی، تاکنون گرایش به برگزاری کنسرت در حوزه پاپ بوده اما رویکرد فعلی در این حوزه، برگزاری جشنواره ها در حوزه موسیقی سنتی است.
دبیر جشنواره موسیقی کیش هم در این نشست خبری گفت: بخش اصلی و رقابتی جشنواره موسیقی کیش، گروه نوازی موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی است و در راستا «توصیف جزیره کیش»، «خلیج فارس»، «پیام صلح و مهربانی» و «ترانه ها و اواهای لالایی ایران زمین» چهار موضوع بخش ویژه جشنواره است که در قالب موسیقی ایرانی و ارکسترال ارائه خواهد شد.
حمید هادی درباره جزئیات برگزاری این رویداد هنری گفت: از زمان فراخوان (شهریور ماه گذشته ) تاکنون 217 اثر به مرحله داوری این جشنواره رسیده که 87 اثر آن مربوط به گروه نوازی و 130 اثر دیگر هم مربوط به بخش های ویژه این جشنواره است.
وی در خصوص هیئت داوران این جشنواره هم گفت: داریوش پیرنیاکان عضو شورای سیاستگذاری جشنواره، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران، بهداد بابایی، اردشیر کامکار، محمد حق گو، سید حمید رضا حسینی مدیر موسیقی تولیدات مراکز استانهای صدا و سیما، نوید دهقان و سیامک جهانگیری اعضای هیئت داوران نخستین دوره جشنواره موسیقی کیش هستند.
دبیر جشنواره موسیقی کیش تاریخ برگزاری این جشنواره را ایام دهه فجر عنوان کرد و افزود: شرط ارسال آثار به هر یک از بخش‌های جشنواره اصالت این آثار بود و این بدان معنا است که کارها نباید آلبوم شده باشد و همگی تولید سال جاری باشد.
حمید هادی با اشاره به اینکه از جزیره کیش هم 8 اثر به جشنواره واصل شده افزود: سعی ما بر این بود که جشنواره کیش به حوزه‌ای بپردازد که در سایر جشنواره‌ها کمتر دیده می‌شود.
در بخشی از این نشست مدیر هنری منطقه آزاد کیش گفت: با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های بسیار این جزیره در عرصه هنر، هم از نظر موقعیت استراتژیک و جغرافیایی و هم از نظر بسترهای حقوقی و قانونی که برای مناطق آزاد پیش بینی شده است و استقبال خوب گردشگران و هنرمندان از این منطقه، می توان رویدادهای بزرگی را در کیش برنامه ریزی و اجرا کرد.
وی در پاسخ به سوالی در مورد اسپانسر این جشنواره توضیح داد: مناطق آزاد بودجه هایی برای کارهای فرهنگی دارند که برای جشنواره موسیقی کیش هم از همین محل ردیف بودجه ای در نظر گرفته شده است، این ردیف بودجه بدون در نظر گرفتن حضور اسپانسر است اما اگر در حین اجرا اسپانسری تمایل به حضور داشته باشد می توانیم بخش هایی را اضافه کنیم و کیفیت تبلیغی جشنواره را بالاتر ببریم.
حمید هادی دبیر جشنواره موسیقی کیش بخش دیگر این نشست ضمن اعلام این خبر که خانه هنرمندان کیش در شرف تاسیس است، اظهار داشت: موسیقی زبان مشترکی برای درک مفاهیم است و همه بر این باوریم تاریخ یک کشور را در آواز و نغمه های دلنشین آن می‌توان یافت.
وی با اشاره به ظرفیت های مناسب جزیره کیش برای توسعه فرهنگ و هنر معاصر افزود: مسئولان با طرح ایده شهر خلاق به دنبال تشکیل یک پایلوت فرهنگ و هنر در کشور هستند که در این زمینه جزیره مرجانی کیش قابلیتهای فراوانی دارد.
وی افزود: نخستین جشنواره موسیقی کیش به منظور گسترش ترویج فرهنگ و هنر ناب ایران زمین و برای کشف استعدادهای هنری جوانان برگزار می شود. در واقع اهداف این جشنواره عبارتند از حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی در زمینه موسیقی ایرانی، ارتقای سطح کیفی موسیقی معنوی، ابلاغ پیام صلح مردم ایران، ترغیب نسل جوان جامعه به سمت هنر فاخر و متعهد و به کارگیری هنر در عرصه های فرهنگ و زندگی اجتماعی است.
هادی افزود: از یکسال پیش کارگروهی ویژه و با هدف دوری جستن از جشنواره های موازی جاری در کشور شکل گرفت بر همین اساس، محور اصلی جشنواره بر گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی استوار است.

وی افزود: در بخش گروه نوازی سه برگزیده در رتبه های اول تا سوم خواهیم داشت که ضمن دریافت لوح جشنواره جوایز نقدی دریافت خواهند کرد. در بخش آهنگ سازی هم که ما آثار را بصورت ماکت دریافت می کنیم در هر موضوع سه رتبه اول تا سوم خواهیم داشت که در همه بخش ها جوائز نقدی و لوح تقدیر به رتبه های برتر اهدا خواهد شد.
همچنین "هومان اسعدی" عضو دیگر شورای سیاستگذاری این جشنواره گفت: حدود هفتاد جشنواره در ایران در حال برگزاری است که برخی از این جشنواره ها کارهای موازی انجام می دهند، به نظرم بسیاری از این جشنواره ها باید با هم ادغام شود.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد