به سامانه گردشگری واطلاع رسانی کیش خوش آمدید

    

نخستین مدرسه دولتی کیش

madrese 01

نخستین مدرسه دولتی کیش
نخستین مدرسه دولتی کیش با نام آل علی از آذر سال 1332 در یکی از ساختمان های شیخ که پیش از آن منزل نگهبان او بود آغاز به کار کرد.
وقتی پسر شیخ متولد شد او این بنا را به عنوان مدرسه ساخت، می خواست پسرش بتواند به مدرسه برود . یک مدرسه چهار کلاسه درست کرده بود . بغل مدرسه هم یک دفتر یا خانه سکونت معلم و دستشویی درست کرد. سال اول بعد از افتتاح مدرسه یک معلم به نام قنادی از لار آمده بود. پیت های حلبی ای که شیخ می آورد را بر عکس می کردند به جای صندلی و برای نیمکت جلویشان هم نجارها تخته درست کرده بودند.
این ساختمان در کنار «بندر الممذر»( بازار مریم کنونی قرار داشت. بررسی اسناد توسط نگارنده نشان می دهد که در نخستین سال فعالیت این مدرسه 20 نفر دانش آموز داشت که از میان آن ها 19 نفر پسر و یک نفر دختر(غیر کیشی) بودند. گفتنی است که سال ها پس از آن هم کیشوندان دخترانشان را به مدارس دولتی نمی فرستادند.
در سال 1340 نخستین ساختمان به عنوان مدرسه کیش در کنار مسجد جامع اهل سنت ماشه ساخته شد. تا 17 سال بعد از آغاز به کار مدرسه دولتی در کیش، آبادی سفین فاقد مدرسه بود ، در این مدت معدود دانش آموزان این آبادی یا در منزل اقوام خود در محله ماشه ساکن می شدند و یا هر روز این مسیر ار با الاغ طی می کردند. نخستین مدرسه صفین قدیم در حدود سال 1350 ساخته شد . قبل از انتقال مردم ماشه به سفین جدید ، در این محله نیز نخستین مرسه در سال 1354 ساخته شد . تمام مدارسی که از آن ها نام برده شد در مقطع دبستان فعالیت می کردند. نخستین مدرسه راهنمایی کیش از سال 1358 و نخستین دبیرستان از سال 1370 آغاز به کار کرد. تا پیش از آغاز به کار این مدارس بچه ها عمدتا بعد از پایان دبستان ترک تحصیل می کردند . تعداد بسیار معدودی از بچه ها هم برای ادامه تحصیل به بندر لنگه می رفتند.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد