برگزاری کمیته بررسی ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه سلامت کیش، خانم محمدی مسئول سلامت دهان و دندان کیش گفت: سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی است که در کیفیت زندگی افراد جامعه به‌ویژه کودکان نقش چشمگیری دارد و بی‌توجهی به آن هزینه و مشکلات زیادی را در آینده به دنبال خواهد داشت.
وی عنوان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۴ وزارت بهداشت طرح تحول سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان را با همکاری وزارت آموزش و پرورش و با هدف پیشگیری و کاهش میزان پوسیدگی دندان دانش‌آموزان به اجرا درآورد که بر این اساس، در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ به صورت گسترده در سطح مدارس ابتدایی کل کشور و همچنین جزیره زیبای کیش اجرا شد. این برنامه شامل آموزش، معاینه، تکمیل شناسنامه الکترونیک سلامت دهان و دندان و ارائه خدمات پیشگیری (‌استفاده از وارنیش فلوراید) بود.
بر اساس این گزارش، وارنیش فلوراید مایع غلیظ چسبنده و حاوی فلوراید است که استفاده از آن برای کودکان علاوه بر ایمن بودن و انجام آسان آن، بدون درد و ناراحتی و بدون نیاز به بی حسی است و به‌راحتی با برس‌های یک‌بار مصرف روی دندان‌های کودک مالیده می‌شود. وارنیش فلوراید غالبا باعث تغییر رنگ موقتی دندان(زرد رنگ ) می‌شود که با گذشت زمان و پس از جذب فلوراید، با پاک شدن وارنیش از سطح دندان این تغییر رنگ از بین می‌رود.
مهم‌ترین مصوبات این جلسه به این شرح بود.
۱-  با توجه به انجام وارنیش فلوراید برای دانش‌آموزان کلاس اولی و پیش‌دبستانی در طرح سنجش ‌‌‌‌ وارنیش فلوراید برای دانش‌آموزانی که از این نوبت جامانده‌اند، انجام می‌شود
۲-   آموزش مربیان بهداشت‌ مدارس ابتدایی کیش برای بهداشت دهان و دندان
۳-  اعزام تیم مراقبان سلامت به کل مدارس ابتدایی کیش برای انجام وارنیش فلوراید دانش آموزان مقطع ابتدایی و مقطع هفتم
۴-   آموزش مراقبان بهداشت توسط دندانپزشک
۵-   انجام هماهنگی‌های لازم با آموزش و پرورش برای حضور مراقبان سلامت در مدارس
 حدود ۵۵۰۰ دانش آموز در این طرح از خدمات رایگان وارنیش فلوراید بهره‌مند می‌شوند.
 
برای ارسال نظر میبایستی عضو سایت شوید، لطفا لاگین کنید و یا عضو شوید.
pardis ii H